Dziecko uzależnione od telefonu. 14 sposobów na pokonanie uzależnienia.
Opuszczona głowa, nisko skierowany wzrok i palce szybko biegające po klawiaturze – to obraz, który towarzyszy nam na co dzień. Telefony komórkowe stały się nieodłącznym towarzyszem naszego codziennego życia. Ale co się dzieje, gdy niewinna fascynacja technologią przekształca się w uzależnienie, a ofiarą staje się najbardziej bezbronna istota – dziecko? Czy Twoje dziecko stało się zakładnikiem telefonu? Wiesz, że nadszedł czas, aby podjąć działania i pomóc mu odzyskać kontrolę nad własnym życiem? W artykule podpowiemy Ci, jak skutecznie pokonać uzależnienie od telefonu u Twojego dziecka!
Spis treści:
- Dziecko uzależnione od telefonu – Objawy.
- Uzależnienie od telefonu u dzieci.
- Dziecko uzależnione od telefonu a zdrowie psychiczne i relacje z rówieśnikami.
- 14 sposobów na pokonanie uzależnienia!
- Dziecko uzależnione od telefonu – Do kogo zwrócić się po pomoc?
Dziecko uzależnione od telefonu może doświadczać trudności w utrzymywaniu równowagi między czasem spędzanym na urządzeniu a innymi aktywnościami. Wraz z dostępem do Internetu i rosnącym wykorzystaniem smartfonów, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nieuchronnie zostają narażone na zagrożenia wynikające z nadmiernej ekspozycji na ekrany. Rodzice i nauczyciele coraz częściej zgłaszają obawy dotyczące nadmiernego korzystania z telefonów przez dzieci, które zaczynają wykazywać niezdrowe przywiązanie i zaniedbują inne aspekty swojego życia.
Dziecko uzależnione od telefonu traci kontakt z rzeczywistością, wchłaniane przez wirtualny świat, który zyskuje nad nim pełną kontrolę. Gubi się w gąszczu portali społecznościowych, gier i treści online, które niewidzialnie przytłaczają jego rozwój społeczny, emocjonalny i edukacyjny. W miejsce prawdziwych interakcji z rówieśnikami, zatraca się w wirtualnym oceanie „lajków” i „obserwujących”, próbując zaspokoić potrzebę uznania i akceptacji.
Uzależnienie od telefonu to nie tylko problem indywidualny, ale także społeczny. Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne dzieci może prowadzić do izolacji społecznej, trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych oraz zaburzeń koncentracji i nauki.
Dziecko uzależnione od telefonu – Objawy.
Jaka jest jednak przyczyna, że dziecko uzależnia się od telefonu zamiast po prostu z niego korzystać? Granica między używaniem smartfona a uzależnieniem od niego zostaje przekroczona, gdy telefon zaczyna negatywnie wpływać na życie dziecka. Jeśli masz podejrzenia, że Twoje dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego, zwróć uwagę na sygnały ostrzegawcze. Niektóre możliwe oznaki uzależnienia od telefonu mogą obejmować:
- Objawy podobne do odstawienia, gdy nie pozwalasz im korzystać z telefonu (drżenie, pocenie się, ból głowy).
- Problemy z zasypianiem.
- Niepokój lub ciągłe zamartwianie dotyczące miejsca, w którym znajduje się telefon komórkowy.
- Izolację od ludzi w rzeczywistym świecie.
- Wybuchy gniewu i agresji spowodowane potrzebą nieustannego korzystania z telefonu.
- Konieczność korzystania z telefonu nawet podczas oglądania telewizji, jedzenia lub wykonywania innych czynności.
- Nadmierne pragnienie sięgnięcia po telefon.
- Depresję i lęki.
- Spadek wyników szkolnych.
- Utratę zainteresowania innymi aktywnościami.
Wszystkie te objawy są ostrzeżeniem o uzależnieniu dziecka od telefonu komórkowego. To właśnie wśród dzieci, nastolatków i młodzieży rośnie problem uzależnienia od telefonów komórkowych. Twoje dziecko może być jednym z wielu, które cierpi z powodu tego problemu, dotykającego również dorosłych.
Na szczęście uzależnienie od telefonu komórkowego jest stanem, który można skutecznie leczyć. Jeśli wcześnie zauważysz oznaki uzależnienia od telefonu u dziecka, nie wszystko jest jeszcze stracone. Pomoc jest dostępna. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być uzależnione od telefonu komórkowego, zebraliśmy dla Ciebie niezbędne informacje.
Uzależnienie od telefonu u dzieci.
Dziecko będzie spędzało tyle czasu przed ekranem telefonu, na ile mu przyzwolisz. Gry, powiadomienia i wiadomości tekstowe wyzwalają u dziecka wydzielanie dopaminy, hormonu dającego poczucie szczęścia. Zrozumiałe jest, że może to prowadzić do uzależnienia. Jednak nie wszystkie dzieci narażone na długi czas spędzany przed ekranem stają się uzależnione. W czym więc tkwi różnica między korzystaniem a uzależnieniem od telefonu? Odpowiedzią jest kompulsywne zachowanie.
Czy Twoje dziecko stale sprawdza nowe wiadomości tekstowe, posty na mediach społecznościowych lub powiadomienia? Nie potrafi przerwać gry, gdy nadejdzie czas na trening lub odrabianie lekcji? Często martwi się o poziom baterii lub o dostęp do ładowarki? Żyje w swoim własnym świecie ze słuchawkami w uszach?
Różnica między uzależnieniem a jego brakiem polega na tym, że te zachowania występują tak często, że przeszkadzają w codziennym życiu, a dziecko nie potrafi oderwać się od ekranu. Uzależnienie od telefonu komórkowego może prowadzić do depresji, lęku, stresu, pogorszenia wyników szkolnych, samookaleczeń i zaburzeń snu.
Dziecko uzależnione od telefonu a zdrowie psychiczne i relacje z rówieśnikami.
Coraz większa ilość czasu spędzana pasywnie przed ekranem może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków, zastępując istotne aktywności, na przykład czas na świeżym powietrzu, uprawianie sportu czy spotkania z przyjaciółmi.
Kiedy myślimy o negatywnym wpływie korzystania z urządzeń elektronicznych, zwykle skupiamy się na kwestiach takich jak wyniki szkolne, relacje z innymi, codzienne czynności czy życie rodzinne. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko jest rozproszone w interakcjach, ponieważ musi sprawdzać telefon, często doprowadza do kłótni o korzystanie z telefonu komórkowego lub odczuwa irytację, gdy są ustanawiane ograniczenia, to oznaki, że wpływa to na jego funkcjonowanie.
Komunikacja za pomocą wiadomości tekstowych lub innych platform komunikacyjnych znacznie różni się od interakcji twarzą w twarz. Szczególnie u nastolatków może to prowadzić do braku rozwoju istotnych umiejętności społecznych i niewerbalnych, takich jak mimika czy kontakt wzrokowy.
Poza relacjami międzyludzkimi, uzależnienie od telefonu może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne młodych osób.
Chociaż media społecznościowe i rozmowy wideo mogą być wykorzystywane do budowania więzi społecznych, nastolatkowie zgłaszający częstsze korzystanie z ekranu odczuwały mniejsze wsparcie społeczne podczas pandemii. Więcej czasu spędzanego przed ekranem wiązało się z gorszym zdrowiem psychicznym i większym stresem wśród nastolatków.
Porównywanie się do nierealistycznych ciał w mediach społecznościowych może prowadzić do większego niezadowolenia z własnego ciała. Większa ilość czasu spędzana w mediach społecznościowych może prowadzić do większej liczby porównań z rówieśnikami. Korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń odżywiania.
Badania wykazały, że wysoki poziom korzystania z smartfonów może prowadzić do zwiększonych problemów z lękiem, depresją i innymi problemami zdrowia psychicznego. Nałogowe używanie telefonów może również zabierać czas przeznaczony na zajęcia pozalekcyjne, aktywność fizyczną, sen i inne zdrowe nawyki, które chronią przed problemami zdrowia psychicznego.
Dziecko uzależnione od telefonu – Co mogę zrobić? 14 sposobów na pokonanie uzależnienia!
Przerwa
Dzieci są pełne energii, która powinna być efektywnie wykorzystana. Zapewnij swojemu dziecku regularną aktywność fizyczną. Co 30 minut zaplanuj krótkie spacery i ćwiczenia rozciągające. Ciało potrzebuje ruchu, a nawyki kształtują się w młodym wieku. Zachęcaj dziecko do aktywności. Ważne jest, aby rozdzielić czas spędzany przed ekranem od czasu poświęconego na aktywności.
Ustalanie priorytetów
Upewnij się, że Twoje dziecko kończy zadania domowe, naukę i inne obowiązki przed sięgnięciem po urządzenie mobilne. Pomaga to w kształtowaniu umiejętności priorytetyzacji od najmłodszych lat.
Stwórz plan korzystania z mediów
Najlepszym sposobem jest stworzenie formalnego planu korzystania z mediów w rodzinie. To systematyczne podejście ma na celu pomóc dziecku w odpowiedzialnym korzystaniu również z telefonu komórkowego.
Unikaj używania telefonu jako nagrody
Smartfon ma ogromny potencjał, aby mieć wielką wartość edukacyjną dla dzieci. Całkowita abstynencja nie jest konieczna, lecz umiar jest kluczowy. Wielu rodziców wykorzystuje czas spędzany przed ekranem jako zachętę do nauki, odrabiania lekcji lub wykonywania prac domowych, ale może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Uważaj, aby nie używać telefonu jako formy rozrywki lub nagrody.
Pozwól dziecku uczyć się poprzez aktywność
Dzieci korzystają z telefonów do zabawy i rozrywki. Lubią wyzwania. Gry mobilne są atrakcyjne, ponieważ stawiają przed nimi różne wyzwania na kolejnych poziomach. Angażując dzieci w naukę opartą na aktywności, będą mogły zdobywać wiedzę podczas zabawy.
Trzymaj się ścisłego harmonogramu korzystania z telefonu
Ustanowienie odpowiedniego czasu pozwala rodzicom monitorować i ograniczać czas spędzany na urządzeniach. Poprzez wprowadzenie harmonogramu, rodzice mogą wpływać na nawyk rutyny, który ograniczy czas spędzany przed ekranem telefonu.
Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia i trudno jest trzymać je z dala od dzieci. Dlatego ważne jest, aby dać dziecku do zrozumienia, że może korzystać z telefonu tylko przez określony czas. Pamiętaj o następujących kwestiach:
- Ogranicz korzystanie z telefonu w obecności dziecka.
- Wyłącz telewizor i telefony podczas posiłków.
- Nie używaj telefonu ani nie oglądaj telewizora przed snem.
- Nie ulegaj nieuzasadnionym żądaniom dziecka.
Buduj więź z dzieckiem
W dzisiejszych czasach rodzice prowadzą bardzo intensywne życie, a czas spędzany z dziećmi jest ograniczony. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na wspólne aktywności z dziećmi. Grajcie w gry planszowe lub angażujcie dziecko w inne czynności, na przykład sprzątanie, gotowanie lub prace w ogrodzie. Zachęcaj dziecko do rozwijania swoich zainteresowań, słuchania muzyki, grania na instrumencie, czytania lub malowania. Spędzajcie weekendy na zabawnych rodzinnych aktywnościach, jak pływanie czy jazda na rowerze lub rolkach.
Aktywny nadzór
Gdy dzieci są głęboko zaangażowane w świat online, często nie zwracają uwagi na swoją postawę, jasność ekranu i odległość ekranu od oczu. Dlatego konieczny jest aktywny nadzór, który pomoże dziecku utrzymać prawidłową postawę, a jednocześnie stanowi doskonałą okazję do zaangażowania się w to co dziecko robi przed ekranem telefonu. To zachęca do interakcji społecznych, tworzenia więzi i uczenia się. Wchodź w interakcję z nim podczas monitorowania, aby zrozumieć, czym się zajmuje i pomagaj mu pokonać ewentualne wyzwania.
Zachęcaj do zabawy i aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna u dzieci pobudza mózg. Aktywności, które wymagają ruchu, pozwalają dzieciom spożytkować swoją energię i dają im szansę na rozwijanie małej i dużej motoryki, zdobywanie nowych umiejętności i nawiązywanie kontaktów społecznych. Ma to ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka.
Powiedz „nie” technologii jako uspokajaczowi emocjonalnemu
Wielu rodziców sięga po gadżety, aby odwrócić uwagę dziecka podczas karmienia, ubierania się czy podróży. Choć media mogą pomóc w utrzymaniu dzieci w spokoju na krótką chwilę, nie powinny stanowić jedynego sposobu na uspokojenie. Obowiązkiem rodziców jest pomaganie dziecku w rozpoznawaniu i radzeniu sobie ze silnymi emocjami, wymyślanie aktywności na nudę oraz prowadzenie otwartej komunikacji w celu rozwiązania problemów.
Zachęcaj do komunikacji twarzą w twarz
Badania pokazują, że dwukierunkowa komunikacja z dziećmi poprawia rozwój języka znacznie skuteczniej niż bierne słuchanie lub jednokierunkowa interakcja z ekranem. Rodzice powinni zaplanować odpowiedni czas na komunikację twarzą w twarz lub rozmowy wideo z daleko mieszkającymi rodzicami i dziadkami, aby ułatwić dziecku możliwość pracy nad komunikacją.
Edukuj swoje dziecko
Ludzie są wzrokowcami, a żywe kolory i animacje na ekranie smartfona bardzo przyciągają uwagę dzieci. Dlatego rodzice powinni uświadamiać swoje dzieci o negatywnym wpływie korzystania z telefonów komórkowych na zdrowie. Edukuj swoje dzieci, pokazując im różne filmy dotyczące negatywnych skutków używania telefonów komórkowych.
Ustaw hasła
Przyjmijmy, że nie zawsze możesz być obok dziecka i monitorować jego działania. W takich sytuacjach technologia może być pomocna. Ustaw hasło na telefonie, aby uniemożliwić dziecku korzystanie z niego w Twojej nieobecności.
Bądź świetnym wzorem do naśladowania
Dzieci uczą się więcej z naszych działań niż z naszych słów. Są doskonałymi obserwatorami i naśladują nawyki rodziców. Ważne jest, aby ustanowić jasne zasady, które należy przestrzegać. Ograniczenie czasu korzystania ze smartfona pozwala spędzać więcej czasu z dzieckiem. Te interakcje są kluczowe dla budowania silnej relacji rodzic – dziecko, której wartość często jest niedoceniana.
Wielu rodziców spędza większość czasu na swoich smartfonach, ale jednocześnie mówi swoim dzieciom, aby ich nie używały. W takich przypadkach dzieci są skłonne iść w ślady rodziców. Postępuj zgodnie z tym, czego uczysz. Bądź dobrym wzorem dla swojego dziecka, ograniczając korzystanie ze smartfona. Znajdź więcej czasu, aby spędzać go z dziećmi poprzez interakcję, przytulanie i wspólną zabawę, zamiast tylko wpatrywać się w ekran.
Dziecko uzależnione od telefonu – Do kogo zwrócić się po pomoc?
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego, zacznij od wypróbowania powyższych sugestii. Jeżeli żadna z tych metod nie przyniesie efektów, warto rozważyć zapisanie dziecka na terapię poznawczo – behawioralną dotyczącą uzależnienia.
Ważnym pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli Twoje dziecko wykazuje jakiekolwiek objawy lub oznaki związane z uzależnieniem jak depresja czy lęk, zdecydowanie nadszedł czas, aby poszukać profesjonalnej pomocy psychologa bądź psychoterapeuty.
Zapewniamy profesjonalne wsparcie psychologiczne i zdrowotne dla pracowników i ich rodzin. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą benefitów w ramach programu EAP, prześlij do nas poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.