Jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym?
Jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym? – to pytanie bardzo często zadają osoby, które z uwagi na obowiązki zawodowe muszą prowadzić prezentacje, zebrania czy konferencje. Stres w małych dawkach może motywować i poprawiać koncentrację. Ale kiedy jest go za dużo, może Cię zupełnie sparaliżować. Jeśli przed Tobą ważne wystąpienie publiczne – zobacz, jak możesz się go pozbyć. Poznaj sprawdzone sposoby na stres!
Jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym? – Dobrze przygotuj się do wystąpienia.
Czy wiesz, że reakcja stresowa jest często efektem „lęku przed nieznanym”? Nie wiesz, jak pójdzie Ci wystąpienie. Obawiasz się, że coś pójdzie „nie tak”. Dlatego w Twoim umyśle zaczynają się kłębić negatywne emocje. Spirala stresu nakręca się sama!
Żeby z niej wyjść, przejmij kontrolę nad tym, nad czym możesz – przygotuj się do wystąpienia.
- Stwórz konspekt prezentacji – tak, żeby żaden ważny punkt nie umknął Twojej uwadze.
- Pomyśl, jakie pytania mogą Ci zadać odbiorcy.
- Sprawdź warunki techniczne wygłaszania prezentacji – zrób to z wyprzedzeniem, aby nie zestresować się tym, że rzutnik nie chce się połączyć z laptopem, a mikrofon nie działa!
Przeczytaj także: Cechy dobrego mówcy – jak dobrze wypaść podczas prezentacji?
Jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym? – Dobrze się wyśpij.
Po dobrze przespanej nocy będzie Ci łatwiej trzymać nerwy na wodzy. Potwierdzają to badania – dowiedziono, że poziom stresu u osób, które przesypiają maksymalnie 6 godzin jest znacznie wyższy niż u osób śpiących 7-9 godzin. Nie lekceważ tego i dzień przed wystąpieniem:
- połóż się o rozsądnej porze – takiej, która pozwoli Ci na wystarczająco długi sen;
- na godzinę przed zaśnięciem odstaw telefon i wyłącz telewizor – niebieskie światło emitowane przez ekrany może działać pobudzająco. Nie chcesz tego wieczorem!
- dobrze wywietrz sypialnię, aby zapewnić sobie dobre warunki nocnego wypoczynku.
Po dobrej nocy odważniej stawisz czoła wszystkim wyzwaniom!
Wyobraź sobie najgorszy możliwy scenariusz.
Obezwładnij stres, zanim jeszcze się pojawi – bądź gotowy na to, co może się zdarzyć podczas prezentacji. Jak to zrobić? Na dzień przed ważnym wystąpieniem spróbuj sobie wyobrazić, co najgorszego może się stać w jego trakcie. To, że zapomnisz, co chcesz powiedzieć? To, że zanudzisz odbiorców? A może jakaś awaria techniczna, która uniemożliwi Ci zakończenie wypowiedzi? Popuść wodze fantazji i „rozegraj w głowie” wszystkie czarne scenariusze, które kłębią się w Twoim umyśle. To pozwoli Ci „rozbroić” stres i przekonać się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Oswój się z miejscem prezentacji.
Wystąpienie publiczne można porównać do przedstawienia w teatrze. Dlatego, tak jak aktor przed spektaklem, poznaj dobrze swoją scenę. Zapoznanie się wcześniej z miejscem wystąpienia pomoże Ci pozbyć się nadmiernego stresu.
- Odwiedź salę, w której będziesz wygłaszać prezentację. Przejdź się po części przeznaczonej dla słuchaczy.
- Usiądź na wyznaczonych dla nich miejscach, aby zobaczyć, z jakiej perspektywy będą Cię oglądać.
- Zastanów się, jak możesz wykorzystać układ sali w trakcie wystąpienia.
- Przećwicz część prezentacji w tym miejscu.
Dzięki temu, kiedy przyjdzie „godzina zero”, będziesz już „oswojony” z przestrzenią, nad którą musisz zapanować.
Polecamy również artykuł: Najważniejsze zasady wystąpienia publicznego.
Skorzystaj z ćwiczeń łagodzących stres.
Zbliża się godzina wystąpienia, a Ty czujesz obezwładniające napięcie? Bez paniki! Możesz skorzystać z prostych i szybkich technik relaksacyjnych. Dzięki nim szybko przywrócisz sobie równowagę.
Najlepsze rozwiązanie to ćwiczenia oddechowe. Najprostsze to świadomy oddech.
- Usiądź w wygodnej pozycji – tak, byś dobrze czuł „podparcie” krzesła, fotela czy kanapy.
- Zamknij oczy i spróbuj rozluźnić mięśnie.
- Weź głęboki wdech nosem. Skup się na tym, jak powietrze wpływa do Twoich płuc.
- Przytrzymaj powietrze w płucach na krótką chwilę – skoncentruj się na odczuciach, które temu towarzyszą.
- Powoli wypuść powietrze ustami, nadal uważnie śledząc jego przepływ.
Powtórz tę rutynę co najmniej 5-10 razy lub więcej, jeśli masz taką potrzebę. Pomoże Ci to obniżyć poziom stresu i podejść do wystąpienia z większym spokojem.
Powodzenia! Mamy nadzieję, że nasze rady i wskazówki na temat, jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym okażą się dla Ciebie cenne.
Jeśli chcesz poczuć się jeszcze pewniej, przeczytaj nasz artykuł o mowie ciała i nie tylko, czyli: Jak dobrze wypaść na prezentacji?
Jeśli Twoja praca wiąże się z wygłaszaniem przemów i prezentacji, z pewnością przydadzą Ci się konsultacje z naszym coachem lub logopedą artystycznym. Może są jeszcze inne obszary, w których moglibyśmy Ci pomóc? Zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza.