Jak skutecznie motywować pracowników?
Motywacja pracowników to siła, która napędza do wykonywania powierzonych zadań. Niestety, to nie stała wartość, która utrzymuje się przez cały czas na tym samym poziomie. Jak zatem zadbać o to, aby pracownicy mieli zapał do działania? Zobacz, co możesz zrobić jako pracodawca czy manager.
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób motywować pracowników?
- Co motywuje pracownika?
- Dlaczego motywacja pracowników jest ważna?
- Jak motywować pracownika bez podwyżki?
- Benefity – czyli co motywuje pracowników.
Jak skutecznie motywować pracowników? Nie tylko wynagrodzenie!
Dobra pensja za wykonywane obowiązki oczywiście ma znaczenie. Jeśli płaca jest niewystarczająca, istnieje ryzyko, że pracownik zacznie szukać nowego zatrudnienia miejsca pracy. Dlatego warto zadbać o zachowanie zasad:
- proporcjonalności – dopasowania wynagrodzenia do nakładu pracy danej osoby i uzyskiwanej przez nią efektów (także w odniesieniu do zysku firmy);
- zróżnicowania – tak, aby pensje były dostosowane do specyfiki obowiązków przypisanych do poszczególnych grup pracowników czy np. ich doświadczenia;
- niewielkiej odległości czasowej – terminowego wypłacania pensji oraz przyznawania nagród finansowych krótko po zakończeniu realizacji zadania, za które są wręczane;
- przejrzystości – tak, aby system płac był jasny dla każdego pracownika i akceptowany przez niego.
Jednak nawet jeśli stosujesz się do powyższych reguł, to może nie wystarczyć, aby utrzymać wysoki poziom motywacji pracowników. W nowoczesnym środowisku pracy równie ważne są tzw. czynniki pozapłacowe.
Są one związane z kwestiami takimi jak:
- relacje interpersonalne w firmie – z szeroko pojętą atmosferą w miejscu pracy oraz komunikacją między poszczególnymi członkami zespołu;
- poczucie sensu wykonywanych obowiązków – przekłada się m.in. na branie odpowiedzialności za jakość realizacji powierzonych zadań;
- wykorzystanie zasobów talentów pracowniczych – im lepiej wykorzystany naturalny potencjał pracowników, tym większa wydajność ich działania.
Skuteczne motywowanie pracowników – jak to zrobić?
W jaki sposób możesz zadbać o to, aby Twoi pracownicy byli dobrze zmotywowali do wykonywania swoich obowiązków? Jak pokazują badania, obecnie duży wpływ na poziom zaangażowania mają w dużej mierze:
- możliwość zachowania dobrej równowagi między pracą a życiem osobistym;
- motywacja przez współpracowników;
- wsparcie od managementu firmy w rozwoju.
Jak sprostać tym potrzebom?
Jak skutecznie motywować pracowników? Odpowiednie stanowisko pracy.
1. Stwórz przyjazne środowisko pracy.
Otoczenie ma ogromne znaczenie dla samopoczucia. Jak zapewne się domyślasz, w dobrze wyposażonych, jasnych wnętrzach pracuje się znacznie lepiej niż w ciasnej przestrzeni i na przestarzałym sprzęcie.
Oczywiście to wcale nie oznacza, że musisz dokonywać rewolucji w wystroju biura. Pomyśl jednak o:
- pomalowaniu ścian na jasny, przyjazny kolor – dobrze sprawdzają się neutralne szarości i beże;
- wprowadzeniu do wnętrz roślin – są nie tylko dekoracją, ale i „dostawcami” dodatkowej porcji tlenu;
- zadbaniu o dobrą jakość powietrza – np. poprzez montaż klimatyzacji czy inwestycję w oczyszczacz;
- stworzeniu komfortowej strefy socjalnej – dobrze np. przygotować kilka wygodnych bean bagów czy kanapę, na której pracownicy będą się mogli zrelaksować w trakcie przerwy.
Istotna jest także ergonomia stanowisk pracy. Zastanów się, czy Twoi pracownicy, którzy spędzają długie godziny za biurkiem, mają odpowiednie krzesła? Może warto zainwestować w biurka, przy których da się wykonywać obowiązki na stojąco, albo w podnóżki? To świetne wsparcie w walce z bólem pleców!
Jak skutecznie motywować pracowników? Efektywna komunikacja.
2. Zadbaj o przejrzystą komunikację z pracownikami
Aby pracownicy byli zmotywowani do działania, muszą wiedzieć, dokąd zmierzają i w jakim celu. Warto więc zadbać o jak największą transparentność organizacji. Równie istotne jest to, aby każdy członek zespołu znał:
- wartości, jakimi kieruje się firma (i utożsamiał się z nimi);
- kierunki rozwojowe organizacji i jej cele krótko- i długofalowe – dzięki temu będzie wiedział, do czego ma ostatecznie doprowadzić także jego praca;
- swoje zadania – powinny być przekazywane klarownie, aby nie pojawiały się niedomówienia i niejasności.
Pamiętaj przy okazji, że komunikacja jest z założenia dwustronna. Oznacza to, że kadra managerów musi być również otwarta na kontakt z pracownikami – przyjmowanie ich próśb, oczekiwań czy rozwiązywanie bieżących problemów. Kluczem do sukcesu jest podmiotowe traktowanie każdego członka zespołu.
Jak stworzyć zgrany zespół w pracy? – więcej wskazówek znajdziesz w artykule.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszym video.
Jak skutecznie motywować pracowników? Zadbaj o ich zdrowie.
3. Dobierz system benefitów psychologicznych i zdrowotnych, który pozwoli zatroszczyć się o dobrostan pracowników
Dobierz takie dodatkowe korzyści wynikające z zatrudnienia, które realnie poprawią jakość życia i samopoczucia pracowników. Prywatna opieka medyczna czy karnet na siłownię to nie wszystko. Warto również pomyśleć o zdrowiu psychicznym członków zespołu. Rozważ zapewnienie im benefitu psychologicznego. Mogą to być zarówno regularne lub „kryzysowe” kontakty z ekspertem w tym zakresie, jak i narzędzia z zakresu psychoedukacji. Różnego rodzaju warsztaty czy webinary, w których są poruszane tematy np. związane z radzeniem sobie ze stresem, mogą mieć zbawienny wpływ na stan umysłu pracowników.
Pracownicy coraz częściej we własnym zakresie poszukują rozwiązań, które pomogą im zwiększyć kondycję psychiczną i fizyczną. Dlaczego nie wyjść naprzeciw ich potrzebom? Obecnie istnieje wiele różnych form wspierania pracowników pod kątem zdrowotnym. Oprócz tak istotnych porad ze strony psychologów czy psychoterapeutów, znajdziesz również benefity w postaci pomocy dietetyka, fizjoterapeuty, logopedy czy relaksacyjnych zajęć jogi.
Kiedy pracownicy czują się dobrze fizycznie i emocjonalnie, poprawia się ich samopoczucie, bardziej angażują się w swoją pracę i wykonują obowiązki z większą energią.
Pozytywny feedback i elastyczny czas pracy.
4. Udzielaj pozytywnego feedbacku
Zdarza Ci się ganić pracowników za popełnione błędy? Jeśli zdarzają się pomyłki – oczywiście trzeba o nich rozmawiać, a czasami wyciągnąć konsekwencje. Jednak równie ważne jest chwalenie za osiągnięcia – te mniejsze i większe. Zwróć na to uwagę – tak, aby pracownik poczuł się dostrzeżony i doceniony. Pozytywna motywacja pozwala wzmocnić poczucie wartości pracownika, a także dodać mu pewności siebie w wykonywaniu obowiązków. Zapoznaj się również z artykułem: Jak doceniać pracowników? 10 skutecznych sposobów!
5. Pomyśl o elastycznym czasie pracy
Nie wszędzie da się wdrożyć elastyczny czas pracy. Jest jednak wiele stanowisk, na których jest to możliwe. Zastanów się więc, gdzie masz możliwość wprowadzenia trybu zadaniowego lub „poluzowania” godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Tam, gdzie się da, daj pracownikowi wybór – dzięki temu zyska on więcej przestrzeni na organizowanie swojego życia poza firmą.
To oczywiście nie koniec rozwiązań motywacyjnych, które możesz wdrożyć w swojej organizacji. Pomyśl więc, jak jeszcze możesz wspomóc swój zespół, aby uzyskiwał jeszcze lepsze wyniki.
Jeśli nasze rady okazały się pomocne, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń dla managerów. Być może szukasz również wsparcia dla swojego zespołu? Prześlij do nas poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.