Jak dobrze wypaść na prezentacji?
Prezentacje to ważna część życia zawodowego. Czy wiesz, jak dobrze wypaść na prezentacji? W tym artykule dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć, aby osiągnąć sukces podczas swojej kolejnej prezentacji. Chcesz „kupić” słuchaczy swoim wystąpieniem? Zadbaj nie tylko o jego treść merytoryczną. Równie ważna jest Twoja mowa ciała. Gesty mówią więcej niż tysiąc słów i – jak potwierdzają badania – mogą nawet w 60% decydować o tym, jak słuchacze odbiorą Twoją prezentację. Jak więc zapanować nad mową ciała w trakcie wystąpienia? Oto kilka zasad, które możesz wykorzystać!
Jak dobrze wypaść na prezentacji? Gestykulacja.
Po pierwsze, zadbaj o spokojną gestykulację.
Ręce mogą Ci bardzo pomóc podczas prezentacji. Kilka prostych gestów, na przykład wskazywanie, ułatwi uporządkowanie wystąpienia i skupienie uwagi odbiorców.
Jednak aby tak było, ruchy rąk muszą stanowić uzupełnienie dla wypowiadanych słów. Jak to osiągnąć?
- Spróbuj wzmocnić gestami kolejne punkty wystąpienia. Np. kiedy mówisz „po pierwsze” – pokaż dłonią jedynkę, przy „po drugie” zrób gest dwójki i tak dalej;
- Możesz też wspomóc odpowiednimi gestami wypowiedziane słowa „z jednej strony…”. „z drugiej strony…” – ułóż dłonie pionowo, równolegle do siebie i „przestaw” je dynamicznym gestem raz na prawą, raz na lewą stronę;
- Postaraj się podkreślić ważne momenty wystąpienia. Te, na które słuchający powinni zwrócić szczególną uwagę. Zrobisz to, na przykład poprzez uniesienie w górę dłoni z wyprostowanym palcem wskazującym.
Unikaj za to krzyżowania rąk na piersiach – taki gest wskazuje na Twoje „zamknięcie”. Może też sugerować odbiorcy, że wystąpienie będzie nudne. Podobny efekt wywoła trzymanie rąk za plecami czy wkładanie ich do kieszeni!
Niewskazane jest też chaotyczne „machanie rękami”. Jeśli masz z tym problem, możesz sobie łatwo pomóc! Trzymaj w dłoniach np. długopis czy wskaźnik. To powstrzyma Cię przed nadmiarem ekspresji.
A co, kiedy nie są Ci potrzebne dodatkowe gesty? Wtedy możesz po prostu trzymać ręce „przy sobie”.
Utrzymuj kontakt wzrokowy.
Po drugie, postaraj się utrzymać kontakt wzrokowy z publicznością.
To pokaże, że jesteś zaangażowany w swoją prezentację i chcesz dotrzeć do swoich słuchaczy.
Kiedy patrzysz na audytorium, słuchacze odbierają Cię jako szczerą, otwartą osobę. Jeżeli zaś unikasz ich wzroku, mogą się poczuć zignorowani lub oszukiwani. Dlatego postaraj się walczyć ze swoim zakłopotaniem i utrzymaj kontakt wzrokowy.
Jak to zrobić dobrze?
- Nie wbijaj wzroku w jedną osobę, ani nie mierz uczestników spotkania spojrzeniem „z góry na dół” – to wywoła złe wrażenia, np. oceniania czy pogardy.
- Jeśli chcesz na kimś zatrzymać wzrok, możesz spojrzeć na środek jego czoła, a nie prosto w oczy – tak utrzymasz dobre wrażenie, a jednocześnie nie zestresujesz się.
Jeżeli chcesz wzmocnić swój przekaz, przenoś wzrok z osoby na osobę, przechodząc z wątku do wątku prezentacji. To wpłynie również na lepszą organizację wystąpienia.
Pewna i wyprostowana sylwetka.
Trzecia porada, jak dobrze wypaść na prezentacji – wyprostuj się i unieś głowę do góry!
Zgarbione i skulone osoby są odbierane jako niepewne siebie, znudzone, a nawet przerażone. Kiedy występujesz publicznie, nie chcesz być „szarą myszką”! Pamiętaj – jest przecież powód, dla którego stajesz w świetle reflektorów!
Dlatego wyprostuj się i unieś lekko głowę. To sprawi, że publiczność odbierze Cię jako osobę otwartą i pewną siebie. Ten trik pomoże Ci także „technicznie” – wyprostowana postawa zapewni Ci łatwiejszy przepływ powietrza. W efekcie Twój głos będzie lepiej brzmieć i unikniesz ryzyka zachrypnięcia czy ataku kaszlu.
Uwaga! To wcale nie oznacza, że musisz stać sztywno jak struna! Tuż przed rozpoczęciem wystąpienia skoncentruj się na chwilę na swoim ciele i pozbądź się zbyt mocnego napięcia mięśni. „Wypięta pierś” nie oznacza, że masz sobie odmawiać naturalnego luzu!
Jak dobrze wypaść na prezentacji? Pamiętaj o nogach i stopach.
Po czwarte, zapewnij sobie stabilną postawę.
Zrobisz to, stając w niewielkim rozkroku. Twoje stopy powinny być rozstawione na szerokość barków. To pomoże Ci zachować równowagę oraz spokój w trakcie prezentacji.
Unikaj za to przestępowania z nogi na nogę – taka „chwiejność” może zostać odebrana jako nerwowość i brak pewności siebie
Powstrzymaj się też przed chaotycznym stawianiem kroków na scenie. Kiedy np. wykonujesz 2 kroki w przód, 1 do tyłu – zostanę to odebrane jako objaw stresu, a dodatkowo rozproszy uwagę odbiorców.
Jeśli chcesz przejść w inne miejsce sceny, zrób to energicznie i zdecydowanym krokiem. Kiedy dotrzesz na miejsce, spójrz ponownie na publiczność. Teraz możesz dalej mówić.
Pamiętaj: możesz dobrze wypaść na prezentacji, ale musisz zapanować nad swoją mową ciała. Trening czyni mistrza. Dlatego warto przećwiczyć wystąpienie przed lustrem. Zrób to, aby krok po kroku dopracować przekaz niewerbalny, ale także słowa, których użyjesz w trakcie prezentacji.
Jak dobrze wypaść na prezentacji? Dodatkowe wskazówki.
Oto kilka dodatkowych porad, jak dobrze wypaść na prezentacji, które również mogą Ci się przydać:
1. Bądź przygotowany
Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze wypaść na prezentacji, musisz zacząć od przygotowania się do niej. Pamiętaj, aby przed prezentacją dokładnie przećwicz swoją wypowiedź. Zapoznaj się z tematem i zebranymi materiałami, aby czuć się pewnie podczas prezentacji.
2. Bądź pewny siebie
Pamiętaj, że publiczne przemawianie może być stresujące, ale ważne jest, aby pokazać pewność siebie.
3. Zadbaj o odpowiedni strój
Wybierz odpowiednie dla okazji i stylu prezentacji ubranie. Ważne, aby czuć się w nim komfortowo, ale jednocześnie profesjonalnie. Ubranie powinno być czyste, schludne i zadbane.
4. Dostosuj się do publiczności
Zawsze warto dostosować swoją prezentację do odbiorców. Zastanów się, kto jest Twoją publicznością i jakie mogą być ich potrzeby, a następnie przygotuj wypowiedź, która zaspokoi ich zainteresowania.
5. Mów wyraźnie
Dostosuj tempo i ton wypowiedzi tak, aby publiczność mogła łatwo zrozumieć, co mówisz. Używaj przy tym prostych i zrozumiałych słów.
6. Podkreśl najważniejsze punkty
Podczas prezentacji warto podkreślić najważniejsze punkty, takie jak wnioski i podsumowanie. To pomoże publiczności lepiej zrozumieć Twoją prezentację i zapamiętać najważniejsze informacje. Pamiętaj, że jeśli będziesz chciał przekazać zbyt wiele informacji, może to przytłoczyć odbiorców. Skorzystaj również z naszego artykułu: Czego nie robić w czasie prezentacji?
7. Wykorzystaj wizualizacje
Stosuj ilustracje, wykresy, diagramy, filmy lub zdjęcia, aby pomóc publiczności w zrozumieniu i zapamiętaniu prezentowanych treści.
8. Bądź interaktywny
Zawsze warto angażować publiczność w swoją prezentację, np. poprzez zadawanie pytań lub prośbę o opinię. To pomoże zaangażować słuchaczy i sprawi, że będą bardziej zainteresowani Twoją prezentacją.
9. Miej plan awaryjny
Zadbaj o dodatkowe rozwiązanie, jeśli wszystkie Twoje materiały audiowizualne staną się niedostępne. Nie polegaj na technologii.
10. Przetestuj cały sprzęt audiowizualny
Poćwicz korzystanie ze slajdów prezentacji i innych elementów wizualnych. Jeśli używasz filmu, upewnij się, że jest on ustawiony we właściwym punkcie początkowym, ma odpowiednią głośność i włączone napisy.
11. Sprawdź oświetlenie
Jeśli musisz dostosować je podczas prezentacji, przećwicz ustawienia przed rozpoczęciem. Rozważ pokazanie komuś, jak wprowadzić zmiany za Ciebie.
12. Bądź przygotowany na pytania
Zawsze istnieje możliwość, że publiczność zada Ci pytania. Przygotuj się na taką ewentualność, aby móc szybko i precyzyjnie odpowiadać.
13. Zrelaksuj się, oddychaj i ciesz się
Jeśli potrafisz się zrelaksować, prawie na pewno zaprezentujesz się lepiej. Jeśli faktycznie zaczniesz się dobrze bawić, Twoi odbiorcy zareagują na to i zaangażują się bardziej. Jeśli jednak nadmiernie się stresujesz przeczytaj nasz artykuł: Jak pozbyć się stresu przed wystąpieniem publicznym?
14. Opowiadaj historie
Historie pomagają zwracać uwagę, a także zapamiętywać różne rzeczy. Jeśli możesz wykorzystać historie w swojej prezentacji, Twoi słuchacze z większym prawdopodobieństwem zaangażują się i zapamiętają Twoje wystąpienie.
Przedstawiliśmy Ci nasze porady, jak dobrze wypaść na prezentacji, które możesz wykorzystać podczas swojego wystąpienia. Jeśli już wszystko opanujesz, na pewno zaimponujesz swojej publiczności. Powodzenia!
Jeśli nasze wskazówki okazały się przydatne, sprawdź naszą ofertę szkoleń dla managerów oraz skorzystaj z porad coacha. Prześlij do nas poniższy formularz, a my odpowiemy niezwłocznie.