Nowoczesne benefity dla pracowników
Na motywację zespołu wpływa nie tylko wysokie wynagrodzenie. Warto zadbać również o pozapłacowe benefity pracownicze. Zastanawiasz się, na co się zdecydować? Wcale nie trzeba poprzestawać na „standardowej” karcie uprawniającej do korzystania z zajęć sportowych. Poznaj pomysły na nowoczesne bonusy, które mogą dać Ci przewagę konkurencyjną!
Nowoczesne benefity dla pracowników – czyli jakie?
Benefity dla pracowników nie są nowością na polskim rynku. Korporacje oferują je już od co najmniej kilkunastu lat, a coraz śmielej dołączają do nich także firmy z sektora MŚP. To, od jak dawna funkcjonują różnego rodzaju programy motywacyjne dla pracowników, jest najlepszym dowodem na ich skuteczność.
Sęk jednak w tym, że większość firm oferuje te same bonusy pracownicze. Królują:
- karnety na siłownię, basen i inne zajęcia sportowe;
- prywatne ubezpieczenie medyczne (najczęściej obejmujące podstawową opiekę zdrowotną);
- grupowe ubezpieczenie na życie.
Można powiedzieć, że te pozapłacowe benefity stały się już standardem. Dlatego, jeśli chcesz je zaprezentować jako atut przyciągający potencjalnego pracownika, to może nie wystarczyć.
Dziś odpowiedzialni pracodawcy sięgają po szerszą kategorię bonusów dla pracowników. Takich, które pozwalają członkom zespołu zadbać o szeroko pojęty „dobrostan” oraz równowagę między pracą zawodową i życiem. I to je można uznać za najbardziej nowoczesne, a zarazem postrzegane za atrakcyjne przez specjalistów poszukujących zatrudnienia.
Nowoczesne benefity dla pracowników – dodatkowa motywacja.
Benefity, czyli dodatkowe korzyści oferowane pracownikom poza podstawową pensją, mogą stanowić bardzo skuteczną formę motywacji w miejscu pracy. Dzięki nim pracownicy odczuwają, że ich praca jest doceniana i że firma dba o ich dobre samopoczucie. Dodatkowo, benefity mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia przynależności do firmy oraz poprawy relacji z przełożonymi i kolegami z pracy.
Nowoczesne benefity, które mogą motywować pracowników, to na przykład: benefit psychologiczny, elastyczne godziny pracy, szkolenia i rozwój zawodowy, darmowy catering, a także dodatkowe dni wolne, premie czy vouchery na zakupy.
Dzięki nim pracownicy mają większą motywację do pracy, a także chętniej angażują się w działania firmy i przyczyniają się do osiągania lepszych wyników.
Benefit psychologiczny dla pracowników i nie tylko...
Zastanawiasz się, jakie ciekawe benefity dla pracowników zaoferować zespołowi? Pomyśl o takich, które realnie wspierają Twoich podwładnych w utrzymaniu wysokiej jakości życia. Najlepsze rozwiązanie to zadbanie o ich szeroko pojęte zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Szczególnie ten drugi aspekt, dość często pomijany, może mieć fundamentalny wpływ na zatrudnionych. Zobacz, z czego możesz skorzystać!
Benefit psychologiczny dla pracowników
Problemy psychologiczne w zespole mają różne podłoże. Osobista tragedia, problemy w życiu rodzinnym, konflikty w środowisku pracy, wypalenie zawodowe – to tylko kilka czynników, które mogą sprawić, że Twoi pracownicy nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Warto więc ich wspomóc, zapewniając im wsparcie psychologiczne w formie pozapłacowego benefitu.
Może ono przybrać różne formy, w tym:
- jednorazowych konsultacji w sytuacji kryzysowej;
- regularnej psychoterapii;
- warsztatów oraz szkoleń psychoedukacyjnych skierowanych do szerszego zespołu – to przydatne np. przy rozwiązywaniu problemów z komunikacją, stresem czy pewnością siebie.
Więcej o zaburzeniach psychicznych związanych z pracą przeczytasz w artykule: Zaburzenia psychiczne związane z pracą.
Logopeda – ciekawy benefit dla pracowników
Problemem wielu osób dorosłych są trudności z prawidłową wymową i artykulacją. „Mruczenie pod nosem”, nieumiejętne wypowiadanie niektórych głosek, niepoprawna dykcja – to wszystko może obniżać pewność siebie oraz zaburzać komunikację. Tymczasem w nowoczesnym środowisku pracy standardem są choćby rozmowy telefoniczne i videocalle, a także prezentacje przed większą grupą.
Sposobem na przełamanie problemów z wymową może być współpraca z profesjonalnym logopedą. Taki specjalista może pomóc np. przy:
- wypracowaniu dobrej dykcji i nauczeniu się, jak mówić wolno i wyraźnie;
- uzyskaniu ciepłego, niskiego brzmienia głosu, które jest przyjemne dla innych;
- wyrobieniu nawyków prawidłowego oddychania w trakcie wypowiedzi;
- niwelacji wad wymowy – np. seplenienia czy rotacyzmu;
- zwiększeniu „dynamiki” mówienia;
- radzeniu sobie z „suchym gardłem”, chrypką i brakiem oddechu w trakcie dłuższych wystąpień czy rozmów.
Opieka zdrowotna dla pracowników – także fizjoterapia!
Dziś coraz większej grupie osób jest potrzebna fizjoterapia. Staje się koniecznością, np. dla pracowników biurowych, którzy co najmniej 7-8 godzin dziennie spędzają przed ekranem w pozycji siedzącej.
Regularne ćwiczenia mogą znacznie wpłynąć na komfort wykonywania zadań i pomóc poradzić sobie z bólem pleców czy kręgosłupa. W długofalowej perspektywie takie wsparcie w ramach profitów dla pracowników doceni każdy członek zespołu!
Dietetyk i psychodietetyk – nietypowy bonus dla pracowników
W nowoczesnym środowisku pracy coraz trudniej zachować zdrowo zrównoważoną dietę. Dlatego w wielu firmach standardem stało się zamawianie fast foodów na przerwę lunchową, a w zespołach często mówi się o problemach z utrzymaniem prawidłowej sylwetki.
Tymczasem kłopoty z nadprogramowymi kilogramami bardzo często mają podłoże psychologiczne. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje z dietetykiem lub, jeszcze lepiej, z psychodietetykiem. Taka możliwość dostępna w ramach dodatkowych świadczeń dla pracowników może być strzałem w dziesiątkę!
Benefity dla pracowników – elastyczny czas pracy.
Elastyczny czas pracy to forma organizacji czasu pracy, która umożliwia pracownikom dopasowanie godzin pracy do swojego trybu życia i potrzeb. Daje to pracownikom większą kontrolę nad swoim czasem, co pozytywnie wpływa na ich równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Więcej o work-life balance przeczytasz w artykule: Work-life balance pracowników – wskazówki dla pracodawcy.
Pracownicy mogą łatwiej pogodzić pracę z życiem rodzinnym, hobby czy innymi zobowiązaniami. Mogą również dostosować swoją pracę do swoich preferencji i chronić się przed stresem związanym z dojazdami do pracy i kłopotami z opieką nad dziećmi.
Zdrowy catering.
Wspólne posiłki w pracy to świetny, nowoczesny benefit pracowniczy. Pomaga w budowaniu relacji między współpracownikami oraz zwiększeniu poczucia wspólnoty i integracji. Zespół ma okazję do rozmowy i wymiany doświadczeń, co przyczynia się do poprawy atmosfery w pracy.
Zapewnienie zdrowego cateringu w pracy może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie pracowników. Zdrowe jedzenie zwiększa energię i koncentrację, co pozytywnie wpływa na jakość pracy.
Oczywiście oferowanie pracownikom takich udogodnień tylko raz w tygodniu, również przyniesie wymierne korzyści. Nie muszą być to pełnowymiarowe posiłki, w grę wchodzą także zdrowe przekąski czy słodkości.
Dofinansowanie nauki języków obcych i szkoleń.
Dofinansowanie szkoleń i kursów językowych jest dowodem na to, że firma inwestuje w rozwój swoich pracowników. Dzięki temu kadra czuje się docenienia i bardziej angażuje się w pracę.
Nauka języków obcych i zdobycie nowych umiejętności może przyczynić się do poprawy samooceny pracowników. Pracownicy mają możliwość rozwoju i nabywania nowych kompetencji, sprawia to, że są bardziej efektywni i dążą do osiągania lepszych wyników.
Szkolenia służą nie tylko podnoszeniu kwalifikacji. Mogą być także ważnym elementem dla integracji pracowników, jak również wspierać ich rozwój osobisty. Dlatego warto zapewnić zespołowi budżet na ciekawe kursy – np. z obszaru psychoedukacji czy budowania kompetencji menadżerskich.
Przydatny może być również coach dla pracowników – to osoba, pod której okiem członkowie zespołu „rozwiną skrzydła” i np. ukierunkują swoją karierę.
Wspólne spotkania po pracy.
Organizowanie wspólnych wydarzeń, takich jak imprezy firmowe lub wyjścia zespołowe, może mieć duży wpływ na budowanie relacji między członkami zespołu. Nawiązywanie przyjaźni ze współpracownikami przyczynia się do większego zadowolenia z pracy oraz dodatkowo motywuje zespół.
Nie trzeba organizować wielkich imprez z rozmachem, ponieważ już kilka godzin spędzonych poza miejscem pracy może przynieść pozytywne efekty. Zorganizowanie wyjścia na lunch, pikniku w parku lub wieczornego spotkania w barze. Ważne jest, aby dopasować wydarzenia do preferencji i stylu życia załogi.
Dostęp do samochodu i telefonu służbowego.
Pracownicy uważają, że możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu i samochodów stanowi jeden z kluczowych elementów w pracy. Dodatkowo, wiele osób wyraża chęć posiadania dostępu do tych urządzeń także poza godzinami pracy.
Chociaż najbardziej popularnymi są służbowe pojazdy i telefony, pracownicy cenią również możliwość pracy na nowoczesnym sprzęcie podczas wykonywania pracy zdalnej.
Nowoczesny benefit pracowniczy – przestrzeń na regenerację w pracy.
Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na zaprojektowanie strefy relaksacyjnej dla swoich pracowników w miejscu pracy. Zwykle takie miejsca wyposażone są w kanapy, telewizory, konsolę do gier, strefę ciszy oraz kącik do czytania.
Pracownicy przyznają, że takie miejsca są idealne do złapania oddechu i szybkiej regeneracji podczas stresującego dnia, ponadto przyczyniają się do poprawy relacji i integracji zespołu.
Na przykład, prostym, ale docenianym udogodnieniem, które może podnieść morale pracowników, jest ekspres do kawy w pokoju socjalnym, który zapewnia pracownikom pocieszający i energetyzujący zastrzyk kofeiny, który doda im sił na cały dzień pracy.
System kafeteryjny i dodatkowe gratisy.
System kafeteryjny to jeden z benefitów dla pracowników w firmach, polegający na przyznawaniu punktów za osiągnięcia lub długość stażu w pracy, a następnie na wymienianiu ich na różnego rodzaju nagrody lub benefity.
Punkty te mogą być wymieniane na zakup bonów, vouchery, zniżki do kina lub inne nagrody oferowane przez pracodawcę np. jednodniowy płatny urlop.
Dodatkowo, pracownicy doceniają okolicznościowe prezenty oferowane przez pracodawców, takie jak prezenty świąteczne lub urodzinowe. Te miłe gesty są postrzegane jako wyraz uznania i szacunku ze strony pracodawcy, a także są dodatkowym sposobem na zwiększenie satysfakcji i motywacji pracowników. Jeśli chcesz efektywnie wspierać swój team – polecamy Ci także artykuł: Jak skutecznie motywować pracowników?
Jak widzisz, gama nowoczesnych benefitów dla pracowników jest bardzo szeroka. Pamiętaj, że warto inwestować w zespół.
Jeśli chcesz porozmawiać na temat benefitów zdrowotnych dla pracowników, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poniższego formularza. Podpowiemy Ci, co wybrać i dopasujemy rozwiązania do specyfiki kultury organizacyjnej w Twojej firmie.